Pratik Bilgiler

Toz ve Şeker

Yemekleri pişirirken tuzunu ve şekerini hemen ilave etmeyin. Şeker ve tuz yemeklerin geç pişmesine neden olur.

 

Mangal Yaparken

Mangalda pişirdiğiniz ete duman kokusunun ve tadının sinmemesi için... Yıkadığınız bir elma ya da bir parça limonun kabuğunu ateşe atın. Ateşe atacağınız birkaç dal biberiye de ete farklı bir tat katabilir.

 

Hangi Makarnaya Hangi Sos?

Kelebek makarnanın kısa kalemden, spagettinin burgu makarnadan farklı olduğunu ağzınıza alır almaz hissedersiniz. Çünkü her çeşit makarnanın çiğneme şekli ve damağa hissettirdikleri farklıdır. Buna bağlı olarak her makarnanın favori malzemeleri değişiktir. Spagetti, domates ve salçalı soslarla; erişte gibi yassı makarnalar, peynir, yumurta ve krema bazlı soslarla; burgu ve ince uzun makarnalar, sebzeli soslarla; mantı ve midye şekilli makarnalar, etli ve kıymalı soslarla daha çok lezzet kazanır. Kalın ve uzun makarna fırın için uygundur örneğin. Salatalara ise boncuk ve kelebek makarnalar uyum sağlar. Öte yandan herkesin damak zevki farklı olduğu için, pişirdiği makarnaya dilediği sosu ilave edebilir. Sosu makarnaya ilave ederken işin püf noktasını göz ardı etmeyin. Sosun önce yarısını makarnaya ekleyip harmanlayın. Makarnayı servis tabaklarına paylaştırdıktan sonra kalan sosu her tabağa ilave edin.

Taze Nane, Dereotu, Fesleğen

Yeşillikleri bozulmadan saklamak için... Taze nane, dereotu, fesleğen gibi yeşillikleri bozulmadan saklamak için ince ince kıyıp porsiyon halinde folyoya sararak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

 

Bal Saf mı?

Balın saf olup olmadığını anlamak için, baldan bir kaşık alıp soğuk suda ezin. Su beyazlaşacak olursa, içinde un veya nişasta var demektir.

 

Omlet Meraklıları İçin

Yumurtayı kırıp çırptıktan sonra içine diğer malzemelerle birlikte yarım bardak da şarap ilave edin. Şarap omlete hoş bir koku ve lezzet verir.

 

Pudra Şekeriniz Yoksa

Pastanız için pudra şeker gerekiyorsa, bunu çok basit bir yöntemle elde edebilirsiniz. Bunun için temiz iki kağıt arasına toz şekeri alın. Isıttığınız ütüyü kağıdın üzerinde şekerler un haline gelene kadar gezdirin. Pudra şekeriniz hazır.

 

Dondurucudaki Etlerin Yapışmaması İçin

Pirzola, biftek, köfte gibi etleri dondurmadan önce her dilimin aralarına yağlı kağıt yerleştirirseniz birbirlerine yapışmalarını önlersiniz. Böylece her seferinde gerekli olduğu kadarını alır, gerisini dondurucuda bırakabilirsiniz.

 

Kuru Ciltlere Muz

Eğer kuru cilt yapısına sahipseniz cildiniz için bir önerimiz var... Bir adet muzu soyup kasede ezin. 1 çay kaşığı bal ve badem yağını ezilmiş muza ekleyip karıştırın. Karışımı, ince bir tabaka halinde yüzünüze sürüp gerilme hissedinceye kadar 4-5 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayıp temizleyin.

 

Kalamarın Lezzetini Arttırmak İçin Ve..

Kalamarın lezzetini arttırmak ve yumuşacık olmasını sağlamak için kızartmadan önce süte batırın.Kalamarı biraz şekerle ovarsanız daha da lezzetli olur.

 

Bakliyatlarınız Kuru Kalsın

Her türlü bakliyatların kurtlanmaması için muhafaza ettiğiniz kavanoz ya da bez torbanın içinde 1-2 diş sarımsak ilave edin.